Giedrės blogas

Gimtadienis Augustave

8

Vakar buvo mano gimtadienis (sveikinimus ir dovanas tebepriimu :)). Ta proga pagalvojau, kam švęsti gimtadienį bet kur, jei galima tai padaryti kurioje nors įdomesnėje vietoje? Išsirinkau Augustavą – Lenkijos miestą, pro kurį ne kartą teko važiuoti, bet nė karto neteko sustoti ir jame pasižvalgyti, o, pasirodo, be reikalo.

Augustavo kanalo krantinėje stovi štai toks dailus dvarelis.

Augustavo kanalo krantinėje stovi štai toks dailus dvarelis.

Šį miestą, kurį Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Žygimantas Augustas nekukliai pavadino savo vardu (miesto centre net stovi jam pastatytas paminklas), norėjau aplankyti jau seniai. Juolab, kad jis yra visai netoli Lietuvos-Lenkijos sienos – nuo Vilniaus iki Augustavo tėra 215 km (tiesa, dabar prie sienos su Lietuva tvarkomi keliai, tad dalį ruožo teks įveikti 5 km ilgio gana prastokos būklės aplinkkeliu, bet užtai nesutiksite nė vienos „fūros“).

Augustavas, kaip ir nemaža dalis kitų Lenkijos miestų, glaudžiai susijęs su Lietuvos istorija. Lygiai prieš 95 metus jis pagal Lietuvos ir tarybų Rusijos sutartį buvo priskirtas Lietuvai, tačiau nepraėjus nė dviem mėnesiams vėl atiteko lenkams. Bet tai – istorija, kurią palikime nagrinėti istorikams. Geriau papasakosiu šiek tiek apie Augustavą šiandien.

IMG_20150711_140753

Po kanalą galima paplaukioti vikingų laiveliais.

Po kanalą galima paplaukioti vikingų laiveliais.

Po kanalą galima paplaukioti vikingų laiveliais.

Vykdama į Augustavą daug labai nesitikėjau. Juk tai – nedidelis miestelis ne tik Lenkijos, bet net ir Lietuvos mastu. Jame gyvena tik per 30 tūkst. žmonių – šiek tiek daugiau, nei Utenoje, Kėdainiuose arba Jonavoje. Bet pasirodo jis yra ne tik prie Mėtos upės, bet ir tarp trijų ežerų, kurių vienas vadinasi beveik taip pat, kaip mano pavardė. Tai – Balčio ežeras. Ir kaip gi galėjau neaplankyti miesto, besiglaudžiančio prie tokio ežero?

Augustavas paliko labai gerą įspūdį. Žinote, būna vietų, iš kurių tikiesi kažko labai daug, o nuvažiavus į vietą nusivili: „Tai čia ir viskas? Tik tiek?“ Su Augustavu buvo atvirkščiai. Nesitikėjau nieko daug, na, maždaug, kas ten bus labai jau tokio ypatingo tokiame nedideliame mieste, o nuvažiavus teko sau pasakyti: „Tai bent!“

Miestas šiek tiek primena kurortą – nežinau, ar turi kurorto statusą, bet pasirodo yra žinomas, kaip vandens sporto centras. Senamiestis nėra labai didelis – gana greitai ir lengvai apeinamas pėstute, tačiau visai tvarkingas ir gražus. Beveik visi komerciniai pastatai išnuomoti, yra nemažai kavinukių ir įvairių parduotuvėlių. Be to, centre stovi labai graži Augustavo Švč. Jėzaus Širdies bazilika.

Gražioji Augustavo bazilika.

Gražioji Augustavo bazilika.

Pats miestas savo dvasia, siūlomomis pramogomis ir gatvės maistu (daug kur buvo pardavinėjami kebabai arba minkšti ledai) labai priminė Palangą, tik neapleido jausmas, kad čia viskas kažkaip atrodo tvarkingiau ir didingiau. Net žmonės, vaikštinėję mieste arba labai dailiai sutvarkyta Augustavo kanalo krantine, buvo apsirengę gražiau ir stilingiau, nei dauguma Palangos poilsiautojų. Beje, poilsiautojų net ir gana vėjuotą bei lietingą dieną čia buvo išties nemažai.

Tvarkingi pasirodė ir miestelio gyventojų būstai. Kiekvieno miesto namo, nesvarbu – naujai pastatyto ar net tebestatomo mūrinio ar senutėlio medinuko – aplinka buvo dailiai sutvarkyta: visur prisodinta gėlių, nušienauta pievelė ir jokių pašiūrių.

Pasivaikščioję miestu, pasimėgavę skania kava ir pyragaičiais vienoje nedidelių kavinukių ir apsipirkę (įsitikinome, kad kalbos apie žemas kainas Lenkijoje yra tikrai ne mitas, bet nevardysiu, ką ir už kiek pirkome – nuvažiuokite, pamatysite, kiek kas kainuoja patys), patraukėme į Lietuvos pusę.

Štai taip atrodo šliuzas, kuriuo galima persikelti tarp dviejų ežerų.

Štai taip atrodo šliuzas, kuriuo galima persikelti tarp dviejų ežerų.

Pakeliui stabtelėjome prie minėtojo Balčio ežero. Prie jo yra įrengta ir poilsiavietė su mažais namukais, panašiais į stovinčius Šventojoje. Šį ežerą su Studzienišnės ežeru jungia siauras Augustavo kanalas, kuriame įrengtas Pževiežo šliuzas – specialus įrenginys, kuriuo laivai perkeliami iš vieno vandens telkinio į kitą, esantį skirtingame lygyje. Įdomu tai, kad iš viso Augustavo kanale yra net 18 šliuzų, kurių 14 yra Lenkijoje, 3 – Baltarusijoje, vienas – pasienyje. Šįkart kėlimosi šliuzu neišbandėme – pasilikome šią atrakciją vėlesniam kartui, tik nufotografavome patį įrenginį nuo tilto.

Grįždami dar užsukome į Seinus – itin lietuvišką miestą Lenkijos šiaurėje, netoli sienos su Lietuva. Šis miestelis nedidelis. Jame nėra nė 6 tūkstančių gyventojų, bet nemažai gyventojų yra lietuviai. Kadangi oras buvo nekoks, Seinuose neužtrukome ilgai. Tik pasigrožėjome dailiu vienuolynu, iš tolo pasižiūrėjome į vietos vestuvininkus, kuriems išeinantiems iš bažnyčios buvo užtvertas kelias, prašant išpirkos, o vėliau juos prie greta esančio restorano vestuvių svečiai pasitiko su akordeonu ir dainomis. Gaila, taip ir nesužinojau, kas tuokėsi – lietuviai ar lenkai. Taip pat liko nepatenkintas mano smalsumas, ar vestuvininkai korė piršlį.

Į fakelą panašus Veisiejų apžvalgos bokštas.

Į fakelą panašus Veisiejų apžvalgos bokštas.

Grįžtant iš Lenkijos stabtelėjome prie įspūdingo fakelą primenančio Veisiejų apžvalgos bokšto, į kurį dėl užklupusios smarkios liūties ir pakilusio vėjo nelipome (atidėjome šią atrakciją kitam kartui). Užlipome tik į Merkinės apžvalgos bokštą, kuris suprojektuotas taip, kad primintų miško takelį, vingiuojantį tarp pušų kamienų. Iš jo viršaus atsiveria nuostabūs vaizdai į Nemuną ir apylinkes. Bet šio bokšto viršuje šįkart neužsibuvome dėl vėl prapliupusio lietaus ir pakilusio stiproko vėjo (beje, pučiant stipriam vėjui bokšto viršūnė lengvai svyruoja, tad apima jausmas, lyg būtumei laive). Nusprendėme šiuos du apžvalgos bokštus, taip pat ir Metelių bokštą aplankyti kada nors vėliau, kai oras bus palankesnis, juolab, kad apie jų statybą man pačiai teko rašyti net kelis kartus čia ir čia, tad manau, kad juos man tiesiog privalu įvertinti gyvai ir papasakoti apie tai jums, mielieji mano blogo skaitytojai.

Daugiau nuotraukų čia:

 

Share

8 Komentarai

 1. Ele

  Labai faina dienos kelionė. Man kiek yra tekę važiuoti pro ten, tai lenkai žymiai tvarkingiau savo pasienį prižiūri, nei mes. Kitąsyk verta ir tais kanalais praplaukti laivuku.

  Atsakyti
  • Giedre

   Tikrai verta dėmesio šalis. Kiek kur buvau, niekur nenusivyliau. Nepelnytai pas mus mažai reklamuojama arba reklamuojama tik per tą prizmę, kad ten gera apsipirkti. O juk yra visai šalia. 🙂

   Atsakyti
 2. Greta

  Kaip faina! Su praėjusiu gimtadieniu, pirmiausia. Visų antra, kaip man patinka tokios vienos/dviejų dienų kelionės! Labai smagu buvo kartu su tavimi pakeliauti po Augustavą (nesu ten niekada buvusi). Užskaitau.:))

  Atsakyti
  • Giedre

   Ačiū labai už sveikinimus! 🙂 Kelionė išties buvo nuostabi ir tikrai nuoširdžiai patariu apsilankyti Augustave. Juk gi netoli. 🙂

   Atsakyti

Ką manote apie šį įrašą ?