Giedrės blogas

Kaip socialiniai tinklai keičia pasaulį?

Socialiniai tinklai tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Profilius Facebook puslapyje dabar turi kone visi, nepaisant amžiaus, lyties, išsilavinimo, pajamų ir socialinio statuso. Taip pat nemažai žmonių naudojasi ir kitais socialiniais tinklais: Google+, Twitter, Linkedin, ar lietuviškaisiais – klase.lt, one.lt ir panašiai.

 

SOPA – istorija kartojasi

Norite sužinoti, kaip socialiniai tinklai veikia mūsų gyvenimus? Ši knyga kaip tik jums.Kokią reikšmę mums turi socialniai tinklai? Kaip jie keičia mūsų gyvenimą, įpročius, mąstymą? Pagaliau, ar jie gali mums pakenkti, o gal atvirkščiai – padėti?

Rasti atsakymus į šiuos ir kitus klausimus gali padėti Soumitra Dutta ir Matthew Fraser parašyta knyga „Mano virtualieji aš. Kaip socialiniai tinklai keičia gyvenimą, darbą ir pasaulį„.

Knyga originalo kalba buvo išleista 2008 metais (lietuviškai – 2010-aisiais), kai dar nebuvo sukurtas sparčiai išpopuliarėjęs Google+.

Tačiau nepaisant to, kaip greitai viskas kinta ir sensta virtualiajame pasaulyje, daugelis joje aprašomų dalykų stebėtinai tebėra aktualūs ir šiandien.

Kad ir kova už laisvą informacijos sklaidą internete.

Vakar visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, internetinių tinklalapių kūrėjai susivienijo ir protestavo prieš SOPA bei PIPA įstatymų projektus, kuriuos inicijavo JAV autorinių teisių gynėjai, neva siekdami užkirsti kelią piratavimui.

Įvesti cenzūrą internete, teigiant, kad taip bus ginamos autorių teisės, bandyta ir anksčiau.

Kas į tą kovą kilo ir kokios viso to pasėkmės, mums primena minėtosios knygos autoriai.

Jie ne tik prisiminė istorijas apie didžiųjų muzikos leidybos firmų pastangas uždrausti socialines platformas, kuriose vartotojai laisvai dalinosi muzikos įrašais, bet ir panagrinėjo priežastis, privertusias kovoti prieš laisvą informacijos sklaidą internete.

 

Į rinkimus per Facebook

Turbūt jau ne vienas pastebėjote, kad socialiniuose tinkluose pastaruosius porą metų labai padaugėjo politikų, kurie, ypač artėjant rinkimams, siūlosi priimami į draugų sąrašą.

Lietuvos gana sparčiai aptinka socialinius tinklus, net ir naujausius.

Spėju, kad prieš artėjančius Seimo rinkimus jie Facebook, Google+ ar Twitter’yje pradės reikštis dar labiau.

Knygoje „Mano virtualieji aš. Kaip socialiniai tinklai keičia gyvenimą, darbą ir pasaulį“ aptariamas ir šis reiškinys, žvelgiant į tai pro 2008 metais įvykusių JAV Prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo Barack’as Obama ir kurie buvo pavadinti „Facebook rinkimais“, prizmę.

Čia netgi buvo palyginti kandidatų į JAV Prezidento postą Facebook bei MySpace profiliai.

 

Abejonės profesionalumu

Knygos autoriai nagrinėja ir socialinių tinklų reikšmę darbe.

Kodėl darbdaviai tikrina kandidatų į darbo vietą „Facebook“ profilius?

Tuo pačiu atsako, kodėl įvairiose kompanijose draudžiama naudotis socialiniais tinklais. Ar tikrai taip elgiamasis vien bandant užtikrinti saugumą, kad kompanijų duomenys nenutekėtų konkurentams? O gal tokio draudimo priežasčių reikėtų paieškoti giliau?

Pagaliau, jums tikriausiai bus įdomu perskaityti, kodėl kai kuriuose universitetuose studentams neleidžiama naudotis internetine enciklopedija Vikipedija ir ar tikrai žmogaus profesionalumą vienoje arba kitoje srityje lemia oficialiai įgytas išsilavinimas.

 

Išnašoms – 40 puslapių!

Knygos autoriai atskleidžia ir tai, kokie pavojai tyko socialinių tinklų vartotojų, laisvai ir nevaržomai besidalijančių asmenine informacija facebook’uose bei kokią naudą galima turėti iš interneto.

Man gana įdomus ir netikėtas buvo socialinių tinklų vartotojų sugretinimas su tamplieriais ir pasirodė įdomios įžvalgos apie tai, kaip web 2.0 revoliucija keičia mūsų filosofiją ir net požiūrį į valstybės valdymą.

Taip pat man, kaip blogerei, buvo aktualios tos knygos vietos, kur autoriai nagrinėjo tinklaraštininkų veiklą ir jų straipsnių reikšmę visuomenei. Ar nuomonės pareiškimas viešai gali tapti lemtingu?

Knyga parašyta įdomiai, įtraukiančiai, joje surinktų pavyzdžių gausa (vien išnašas sudaro apie 40 puslapių) kaskart versdavo stebėtis ir žavėtis autorių žiniomis bei apsiskaitymu.

Tiesa, tarpais stilius tapdavo perdėm akademiškas ir kai kurias knygos vietas būdavo nuobodoka skaityti.

Nepaisant to, knyga išties verta dėmesio. Juk būtent jos dėka knygyne vis ilgiau pastoviu prie panašias temas nagrinėjančių knygų ir vis pasvarstau, kad norėtųsi dar bent keletą iš jų perskaityti.

 

Share

17 Komentarai

 1. Tomas

  Politikai socialiniuose tinkluose visai normalus reiškinys. Kodėl jiems nepasinaudoti dar vienu šiuolaikiniu, nemokamu informacijos skleidimo kanalu? Tik įdomu kiek politikų nors kartą prisijungė prie savo paskirų ir patys kėlė kažkokią informacija 🙂

  Atsakyti
  • Giedre

   Mane irgi tas klausimas kamuoja. Aš taip pat abejoju, kad patys politikai atnaujina informaciją socialiniuose tinkluose. Manau, kad tai atlieka jų padėjėjai. Kitą vertus, knygoje papasakota, kad per JAV Prezidento rinkimus jau soc. tinkluose buvo akivaizdu, kas juos turėtų laimėti. Ir tai buvo pirmas kartas Amerikos istorijoje, kai socialiniai tinklai suvaidino tokį didelį vaidmenį, renkant šalies vadovą.

   Atsakyti
   • Giedre

    Pateikiau šį klausimą Google+ ir teisingumo ministras Remigijus Šimašius atsiliepė, kad su savo socialiniais tinklais tvarkosi pats. Taip pat esą daro ir švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius. Štai jums dar vienas įrodymas, kokie svarbūs mūsų gyvenime socialiniai tinklai. Jų dėka informaciją gali gauti iškart.

    Atsakyti
 2. Ieva

  Kaži, kaip gyvuoja one.lt ir klase.lt? 😀 Seniau dar pasitaikydavo vienas kitas pažįstamas, kuris naudojo, papasakodavo šį tą, o dabar jau seniausiai nieko negirdėt… Gal jau merdėja jie, nukonkuruoti Facebooko, Twitterio, G+? 🙂

  Atsakyti
  • Giedre

   Egzistuoti egzistuoja, bet turbūt puslapių nariai nebe tokie aktyvūs, kaip kažkada. Facebook nukonkuravo. Net ir mano buvę klasiokai iš klasės.lt persikėlė į Facebooką ir net atskirą puslapį mūsų klasei ten sukūrė.

   Atsakyti
 3. vyriskiapatiniai

  Beskaitant si straipsni kilo mintis, kad zmones labai bando apginti savo privatuma it t.t., ir tuo paciu visa informacija apie save talpina facebooke, nelabai logiska 🙂

  Atsakyti
  • Giedre

   Tikrai taip. Žmonės nelabai geba atskirti viešumą nuo privatumo, o po to stebisi, kai tai atsisuka prieš juos pačius.

   Atsakyti

Ką manote apie šį įrašą ?