Giedrės blogas

Klaipėdietiškos ypatybės – išskirtiniai orai

0

Vėjuoti ir lietingi orai man visada primena gimtąją Klaipėdą. Mitas, kad orai uostamiestyje – geriausi Lietuvoje. Šiuo mitu, beje, tiki ne vienas vilnietis.

Pagrindinės ligos – gerklės

Anądien prancūzų kalbos kursuose diskutavome, kas Lietuvoje geriausia, įspūdingiausia, turtingiausia ir kas blogiausia. Viena diskusijos temų buvo ir kur Lietuvoje geriausias, o kur – prasčiausias oras.

Beveik visi vilniečiai iškart nusprendė, kad geriausias oras Klaipėdoje.

„Ne“, – užprotestavau. Jie išplėtė akis: „Kaip tai ne?“

„Ogi taip, kad Klaipėdoje – visada drėgna“, – atsakiau.

Išties, mano gimtinė geru oru lepina retokai. Linkusiems sirgti peršalimo ligomis geriau ten negyventi. Antraip gerklės skausmas ir sloga taps nuolatiniais jūsų palydovais. Vis dėlto, jeigu jus kamuoja plaučių ligos ir dusulys, Klaipėda ir kiti pajūrio miestai galėtų tapti puikiu išsigelbėjimu.

Bado it adatėlėmis

Žiemą, kai turėtų būti šalta, Klaipėdoje dažniausiai laikosi pliusinė arba šiek tiek žemiau nulio laipsnių esanti temperatūra. Nepaisant to, kad žiemą Klaipėdoje temperatūra visada būna pastebimai aukštesnė, dėl drėgmės šaltis čia nuolatos būna žvarbesnis. Jis prasiskverbia pro visus rūbus ir tarytum mažomis adatėlėmis bado kūną.

Vasarą, kai norisi šiltesnių orų, Klaipėdoje irgi dažniausiai esti drėgna ir vėsiau negu kitur.

Žinoma, tada, kai Vilniuje visi leipsta nuo vasaros karščių, klaipėdietiška vėsa – tikra palaima. Vis dėlto, kai visoje Lietuvoje vasarą oras sušyla iki 25 laipsnių, o Klaipėdoje termometras rodo varganus +18, pasidaro liūdna.

Žinote, pagal ką sprendžiu, kad į Lietuvą išties ateina šiluma? Pagal orus pajūryje. Vos tik per Orų prognozės laidas paskelbia, kad Klaipėdoje bus žemesnė temperatūra nei likusioje šalies dalyje, žinau, kad žiema pagaliau pasitraukė.

Klaipėdoje nesivaidena

Išskyrus šią skulptūrą daugiau vaiduoklių Klaipėdoje matyti neteko.

Ir rūkas Klaipėdoje – dažnesnis bei tirštesnis.

Kažkada skaičiau, kad Anglijoje daugiausiai vaidenasi, nes Britų salas dažniausiai gaubia rūkas. Ir tai – puikios sąlygos vizijoms atsirasti.

Nežinau, kiek tame tiesos, nes nei man, nei mano pažįstamiems drėgnoje ir rūkų apgaubtoje Klaipėdoje dar niekada nepasivaideno.

Dvasių ten nemačiau, neskaitant pernai liepą pastatytos Juodojo vaiduoklio skulptūros ties piliaviete, vaizduojančios saksų tarme kalbėjusį vaiduoklį 1595 metų žiemą neva įspėjusį Memlio gyventojus apie gresiantį badą.

Nukrenta vazonai

Dar vienas klaipėdietiškojo oro ypatumas – vėjas.

Vienądien vaikščiojome Vilniuje su pažįstama. Ji pasiskundė: „Ach, koks stiprus vėjas“.  Net nustebau, apie kokį vėją ji kalba. Vos lengvai pakedenęs plaukus vėjelis, man, kilusiai iš Klaipėdos, buvo beveik nepastebimas.

Taip jau yra, kad klaipėdiečiai stipriu įpratę vadinti tik prie uraganinio artėjantį vėją. Šio krašto žmonės puikiai žino, ką reiškia audra, kai pučia 15-20 m/s stiprumo vėjas.

Stebėti audrą, siautėjančią ties molu, viena didžiausių klaipėdiečių atrakcijų. diena.lt nuotr.

Klaipėdiečiai išgirdę, kad bus audra, labiau nei kiti įpratę mašinų nestatyti po medžiais, o einant gatve laikytis kuo atokiau nuo namų, nes pasitaiko, kad vėjuotą dieną nukrenta ant balkonų atbrailų prikabinti gėlių vazonai. Tokių dalykų yra tekę matyti savo akimis.

Prisijaukinę vėją

Beje, stiprų vėją, audras klaipėdiečiai yra prisijaukinę ir savotiškai myli.

Jeigu būsite Klaipėdoje per audrą, siūlau išbandyti vieną iš didžiausių uostamiesčio atrakcijų – nueiti prie molo ir stebėti didžiules bangas, net persiritančias per platoką molą ir aplaistančias šalia esančius žmones.

Rekomenduoju ir fotoaparatą pasiimti. Prižadu, vaizdas – įspūdingas ir ilgam įsimenantis. Dar nė vienas, paklausęs šio patarimo, nepasigailėjo.

Nubloškė į stulpą

Kai eidavau į mokyklą, būdavo normalu, kad vėjuotą dieną atšaukdavo pamokas, nes tuomet moksleiviams išeiti iš namų nesaugu.

Prisimenu, besimokant pradinėse klasėse viena smulkutė bendramokslė stipriai vėjuotą dieną vis dėlto nusprendė nueiti į mokyklą. Ją mergaitė pasiekė su mėlyne ant veido. Pasirodo, stiprus vėjo gūsis vargšęlę bloškė į stulpą.

Taigi, sakyti, kad Klaipėdoje geriausias oras nėra tikslu. Graži gamta – taip. Bet geriausių orų laurus atiduočiau Varėnai.

Share

Ką manote apie šį įrašą ?